Rypejakt og kortsalg i Finnmark. Gladsak for alle som ønsker seg forutsigbarhet i jaktsesongen.

jaktsesong jaktkniv høstjakta
våpen jakt høst hagle

Fra og med jaktsesongen 2026/27 innføres en ny og mer rettferdig ordning for småviltjakt, der reiselivsbedrifter kan tilby jaktkort direkte til egne gjester. Dette er svært gode nyheter for Samipath og alle som ønsker forutsigbar og trygg tilgang til rypejakt i Karasjok.

Den nye ordningen gjør det mulig for godkjente reiselivsbedrifter som Samipath å bli kortselgere for Finnmarkseiendommen (FeFo). Bedriftene kan selge et begrenset antall dagskort i utvalgte jaktfelt, noe som gir gjestene bedre planlegging, mindre usikkerhet og en helhetlig jakt- og naturopplevelse. Samtidig styrker ordningen lokale ringvirkninger, ved at verdiskapingen i større grad blir igjen i Finnmark. Ordningen er også tydelig forankret i bærekraftig forvaltning av viltressursene, og den endrer ikke jaktmulighetene for fastboende i Finnmark.

Med klare krav til ansvarlig drift, hensyn til natur og evaluering etter første sesong, legger ordningen til rette for ryddige forhold og kvalitet i småviltjakta. For Samipath betyr dette enda bedre muligheter til å tilby jaktopplevelser – og for gjestene betyr det enklere tilgang til rypejakt i et av Norges mest attraktive jaktområder.

Om du ønsker å jakte med oss så kan du sende oss en mail og vi skal sørge for at du og dine jaktvenner får sikret dere jaktkort i jaktområder uten å måtte ha jaktkort-angst når alle andre skal forsøke å få tak i kort i de mest populære jaktområdene.